دستکش مناسب ایمنی

دستکش ایمنی

استفاده از دستکش ایمنی در انجام کار بسیار اهمیت دارد. بیش از60% حوادث ناشی در حین کار مربوط به استفاده نکردن از دستکش ایمنی می باشد. دستکش ایمنی انواع بسیار متفاوتی دارد که هر کدام در جهت فعالیتی خاص تولید و عرضه می شود. دست ها و انگشتان از با اهمیت ترین اعضای کمکی بدن می باشد که درهنگام مواجهه با خطرات ناشی از برق گرفتگی ، تماس با مواد شیمیایی ، پارگی و بریدگی ، خراش ، سوختگی ، سوراخ شدن ، تماس با مواد بیولوژیکی و همچنین در برابر دما های بسیار بالا، برای حفاظت و نگهداری از آنها باید از دستکش ایمنی مناسب استفاده شود.

امروزه انواع گوناگونی از دستکش ایمنی برای حفظ و نگهداری در برابر طیف گسترده ای از خطرات در دسترس عام هستند. ماهیت خطر و آسیب های ناشی در حین انجام عملیات، در انتخاب دستکش ها موثر می باشد. گستردگی و تنوع آسیب های شغلی دست، انتخاب صحیح دستکش ایمنی را مشکل می سازد. الزامی است که کارکنان از دستکش ایمنی مخصوص طراحی شده برای آسیب هایی که در محیط کاریشان اتفاق می افتد و وظایفی که بر عهده دارند، استفاده نمایند، زیرا که برای یک عملیات خاص طراحی شده اند، ممکن است در برابر سایر عملیات، حفاظت لازم را ایجاد ننمایند.

در حالت کلی می توان تجهیزات محافظت از دست ها را به 2دسته تقسیم نمود :
دستکش ایمنی حفاظتی
آستین های حفاظتی

الزامات عمومی
دستکش ایمنی از نظر محدوده ای از دستان که بایستی مورد حفاظت قرار گیرند، به ساق کوتاه (تا روی مچ)، ساق متوسط (تاروی ساعد) و ساق بلند (تا روی آرنج) تقسیم می شوند. همچنین دستکش ایمنی بسته به میزان قابلیت تحرک مورد نیاز انگشتان به انواع پنچ انگشتی، دو انگشتی و تک انگشتی دسته بندی می شوند. در برخی از انواع دستکش ایمنی به ویژه دستکش های حفاظتی در برابر حرارت و برخی مواد شیمیایی، از آسترهای کتانی در جدار داخلی استفاده می شود.
در انتخاب دستکش ایمنی جهت فعالیت های مختلف می توان از علایم مشخصه ثبت شده بر روی آن جهت مصارف گوناگون استفاده کرد.

انواع دستکش ایمنی

دستکش ایمنی زره دار:
نوعی دستکش ایمنی با شبکه فلزی بافته شده از سیم های فولادی است که برای حفاظت دست در برابر لبه های تیز از جمله چاقو و یا کاترهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد

دستکش ایمنی

چرمی، لاستیکی ضخیم، کاموایی، اشبالتی، کف اشبالت پشت برزنتی و برزنتی:
دستکش های حفاظت در برابر ضربات مکانیکی محسوب می شوند. بسته به میزان قابلیت تحرک مورد نیاز انگشتان و همچنین شدت صدمات احتمالی، جنس و قطر دستکش ایمنی با یکدیگر متفاوت است..

دستکش ایمنی در برابر مواد شیمیایی:

این دستکش ها عموماً از جنس لاستیک طبیعی یا ترکیبات پلیمری نظیر پلی وینیل کلراید ،)PVCپلی وینیل الکل،PVAنیتریل ( ،Nitrileوایتون ( ،Vitonنئوپرن Neopreneو بوتیلButylمی باشند.
کاربرد این دستکش ایمنی در حفاظت در برابر مواد شیمیایی مختلف بر اساس جدول زیر می باشد:

تعمیر یخچال فریزر، تعمیر ماشین ظرفشویی، تعمیر لباسشویی، تعمیر کولر گازی، تعمیر ماکروفر، تعمیر جاروبرقی

نوع ماده شیمیایی

نئوپرن

لاستیک
طبیعی

نیتریل

پلیوینیل
کلراید

بوتیل

واتیون

پلیوینیل
الکل

کتونها

متوسط

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

اسیدها

بسیار خوب

بسیار خوب

متوسط

بسیار خوب

بسیار خوب

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

بازها

بسیار خوب

بسیار خوب

بسیار خوب

بسیار خوب

بسیار خوب

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

الکلها

بسیار خوب

متوسط

بسیار خوب

بسیار خوب

بسیار خوب

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

استاتها

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

روغنها و گریسها

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

بسیار خوب

مشتقات نفتی

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

بسیار خوب

حلالهای آروماتیک

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

بسیار خوب

حلالهای کلردار

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

متوسط

پیشنهاد
نمیشود

پیشنهاد
نمیشود

بسیار خوب

بسیار خوب

دستکش ایمنی

در برابر حرارت:
این دستکش ایمنی به دو نوع دستکش های مقاوم در برابر گرما و دستکش های مقاوم در برابر سرما تقسیم می شود.
جنس دستکش های مقاوم در برابر حرارت معمولاً از جنس چرم ، پارچه پوشش داده شده با آلومینیوم ، پشم شیشه ، پنبه نسوز، آرامید ، پشت اشبالت ، کف پشم شیشه پشت آلومینایزد ، دستکش های کف فورتکس پشت آلومینایزد ، دستکش های کف فورتامید پشت آلومینایزد و دستکش های تمام فورتامید می باشند.
جنس دستکش های مقاوم در برابر سرما معمولاً از جنس شیشه و آرامید می باشند.

دستکش ایمنی محافظ در برابر الکتریسیته:
این دستکش ایمنی از جنس لاستیک یا مواد پلیمری خاصی تهیه شده و میزان مقاومت الکتریکی آنها به تناسب ولتاژ متغیر می باشند.

دستکش ایمنی محافظ در برابر ارتعاش:
این دستکش ایمنی بر حسب فرکانس ارتعاشی ناشی از ابزارهای دستی مولد ارتعاش می توانند از جنس های مختلفی همچون چرم ضخیم و لاستیک (جهت جذب ارتعاشهای با فرکانس بالا) و سوربوتان (Sorbothane) جهت جذب ارتعاش در فرکانسهای  5 -1411 Hzو پورون (Poron) جهت جذب ارتعاش در فرکانسهای 5 -5111 Hzانتخاب شوند.

دستکش ایمنی محافظ در برابر پرتوهای رادیواکتیو:

این دستکش ایمنی از پارچه هایی با لایه سربی ساخته می شوند. این دستکش ها بایستی حداقل تا نصف بازوها را پوشانده و قدرت حفاظتی حداقل برابر با قدرت حفاظتی ورق سربی به ضخامت 1/55میلیمتر باشد. ضمن اینکه با توجه به جرم حجمی بالای سرب طوری تهیه شده باشند که علاوه بر حفاظت دستها، سبک و نرم نیز باشند.
آستین های حفاظتی در شرایطی که علاوه بر دست ها، ساعد و بازوها نیز در معرض مخاطره قرار داشته باشند ، از آستین های حفاظتی استفاده می شود. این آستین ها ممکن است با دستکش ایمنی و یا بدون آن استفاده شده و جنس آنها معمولاً از جنس همان دستکش می باشد..

معرفی برخی از دستکش های ایمنی:

دستکش ایمنی اشبالتی برزنتی کف دوبل مدلpromax

دستکش ایمنی اشبالتی با کف برزنتی دو لایه با بهترین کیفیت در نوع خود، دارای استاندارد CE ساخت کشورهای آسیایی می باشد.

دستکش ایمنی

نسوز روکش چرمی Midas:

این نوع دستکش ایمنی از چرم ضخیم با طول حدود 35 سانتی متر با آستری از جنس خانواده آراماید، دارای ویژگی مقاوم حرارتی و دیر سوز می باشد، با لایه هایی تقویت شده در کف داخلی دستکش ایمنی و دولایه شده با چرم در بیرون و دوخته شده با نخ Kevlar برای ایجاد مقاومت حرارتی بسیار بالا تحت استاندارد EN388 اتحادیه اروپا برای استحکام مکانیکی و استاندارد EN407 برای پایداری حرارتی تولید شده است .

دستکش ایمنی نسوز برای کلیه فرآیند های داغ و ذوب مواد معدنی و فلّزی از قبیل عملیات شیشه گری، بلور سازی، ذوب فلزات روی، سرب،آهن، مس و غیره و بسیار مناسب می باشد.

استقامت و انعطاف زیاد نسبت به دستکش های ریخته گری آلومینیومی از مزایا و برتری ایندستکش ایمنی می باشد

دستکش ایمنی جوش کاری آرگون:

دستکش ایمنی مدل I.T.CO ، دستکش جوشکاری قوس الکتریکی مخصوص جوشکاری آرگون می باشد. رویه و کف دستکش ایمنی از چرم فراوری شده نرم کراست و ساق آن از چرم اشبالت و طول دستکش حدود 33 سانتی متر می باشد. وجود بروشورهای راهنما برای آشنایی با خطرات این دسته جوشکاری ها و راه حل های پیشگیری از آنها و همچنین جدول راهنمای انتخاب تیرگی لنز، ویژگی الکترود، میزان آمپر مناسب برق (از مرجع ANSI امریکا) از ویژگی های دیگر این دستکش ایمنی می باشد.

دستکش ایمنی

زنجیری (فلزی):

با مقاومت مکانیکی بسیار قوی برای قصابی، سلاخی، کار در کشتارگاه ها و کار با خطرات مکانیکی و فیزیکی سنگین تولید می شود. این دستکش ایمنی تولید آلمان و دارای استانداردCE می باشد و در سایزهای متوسط و بزرگ و طول ساقهای متفاوت عرضه می گردد.

دستکش ایمنی نیتریلی صنعتی آزمایشگاهیNU2215:

این دستکش ایمنی از ترکیب 100% اکرونیتریل بوتاداین با قطر 0/55 میلیمتر و طول 38 سانتی متر با پایداری مکانیکی در برابر سایش، سوراخ شدن و نیز پایداری شیمیایی بسیار خوب در مقابل پاک کننده ها، مشتقات نفت و حلال های صنعتی و نفوذ ناپذیر در برابر انواع عوامل بیولوژیک پاتوژن تولید شده است. این دستکش ایمنی ایده آل برای مصرف در کلیه صنایع شیمیایی، پالایشگاه های نفت، صنایع تولید مواد غذایی، صنایع رنگ و چاپ، صنایع خودروسازی، مراکز بهداشتی، امور بیمارستانی و آزمایشگاه های تشخیص طبی می باشد.

دستکش ایمنی

عایق حرارت:

تولید شده از الیاف عایق حرارت ضخیم و تقویت شده برای کار در فرآیندهای داغ، کوره های پخت، ذوب فلزات و غیره تولید می شود

دستکش ایمنی

عایق برق ولتاژ بالا:

این نوع دستکش ایمنی دارای مقاومت بالا در برابر جریان های الکتریسته با ولتاژ بالا است. همچنین قابلیت بازرسی آسان از حیث ترک خوردگی، بریدگی و پارگی از ویژگی های ایندستکش ایمنی است. مناسب کار در هوای سرد میباشد.

دستکش ایمنی

ضد برش:

این دستکش ایمنی سبک و انعطاف پذیر با قابلیت ضد سایش بالامی باشد و همچنین کمترین مزاحمت و محدودیت را حین انجام کار ایجاد می کند. دارای دوام مکانیکی، عمر مفید بالا و کاملاً مقرون به صرفه می باشد.

کاربرد دستکش ایمنی ضد برش

  • مناسب جهت کار در محیط هایی با تراکم گرد و غبار
  • مناسب برای جابجای مواد
  • مناسب جهت کارهای دستی دقیق
  • مناسب جهت مونتاژ قطعات کوچک
  • مناسب جهت بسته بندی.

دستکش ایمنی همه کاره:

این نوع دستکش ایمنی ساخته شده از جنس برزنت و چرم است. این دستکش ایمنی به دلیل مقاومت و طول عمر بیشتر، دارای کف دو لایه بوده و همچنین از مرغوب ترین نوع چرم با دوخت درشت تولید می شود. در ناحیه انگشت اشاره دستکش، لایه‌ای برزنتی استفاده شده است تا کاربری و طول عمر بیشتری را در اختیار کاربر قرار دهد. کاربرد این دستکش ایمنی در امور ساختمانی، جوشکاری، تراشکاری، لوله کشی، نجاری، باغبانی و بسیاری از مشاغل دیگر است. محدودیت سایز برای استفاده از این دستکش وجود ندارد.

دستکش ایمنی باغبانی بزرگسال مخصوص خانم ها:

این دستکش ایمنی جهت انجام فعالیت های باغبانی ساخته شده است. یکی از مشکلاتی که خانم هابرای کار کردن با خاک دارند این است که تمایل ندارند به طور مستقیم با خاک در تماس باشند، پس دستکش ایمنی باغبانی مخصوص بانوانمناسبترین گزینه برای این کار می باشد. به طوری که هم از فواید باغبانی استفاده نموده و هم اینکه نگران آلودگی های خاک نباشند. این دستکش ایمنی دارای پرز پلاستیکی جهت لیز نخوردن وسایل در دست می باشد و همچنین به راحتی قابل شستشو می باشد