آخرین مطالب
انواع تجهیزات و لوازم آتش نشانی انواع تجهیزات و لوازم آتش نشانی

از تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی می توان به تجهیزات آتش نشانی اشاره کرد که تنوع زیادی دارد و استفاده از آنها از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

آتش نشانان فقط آتش خاموش نمی کنند بلکه نجات افراد گرفتار شده در آسانسور، چاه و نجات حیوانات و گرفتن آنها و… از وظایف شان می باشد.

تجهیزات عملی

مواردی مانند برانکارد نجات، پتوی ضدحریق، قلاب مارگیری، سه پایه ی نجات، هواکش ضدانفجار تخلیه و چراغ قوه ی ضدانفجار جزو تجهیزات عملی به شمار می آیند.

انواع کپسول های آتش نشانی :

کپسول های آتش نشانی معمولاً در 5 نوع زیر ساخته می شوند.

1-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی آب
2-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی پودر
3-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی کف
4-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی گاز
5-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی هالوژنه

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Fire-extinguisher-608x400.jpg است

تجهیزات آتش نشانی فردی:

این لوازم شامل کلاه ایمنی، لباس کار آتش نشانی، کفش ایمنی، ماسک اکسیژن، دستکش ایمنی، کپسول آتش نشانی و … می باشد.

تجهیزات آتش نشانی فردی


کلاه ایمنی:
 کلاه ایمنی یا کلاه کاسکت از معمول ترین لوازم محافظت مورد استفاده آتش نشانان برای جلوگیری از اصابت اجسام با سر بوده و دارای انواع گوناگونی است.


لباس کار آتش نشانی: لباس آتشنشانان باید انعطاف پذیر، ضد آب، ضد آتش و مقاوم باشد. با توجه به مقاومت این لباس در برابر حرارت، تا حدودی می تواند از بدن آتش نشانان در برابر شعله و حرارت تابشی شعله محافظت نماید. آتشنشانان علاوه بر خطر آتش سوزی در معرض خطرهایی چون مواد شیمیایی، سطح لیز، گازهای سمی، اشیاء برنده، سقوط اجسام و … قرار میگیرند. بنابراین با توجه به عملیات مختلف لباس های آتش نشانان در عملیات گوناگون متفاوت می باشد.


کفش های ایمنی: این کفش ها از اصابت پا با اجسام و اشیاء برنده، برق گرفتگی، لغزندگی، سوختن و … جلوگیری می کند. کفش های ایمنی نیز برای عملیات گوناگون دارای انواع مختلف هستند.


ماسک اکسیژن: ماسک ها در دو نوع تمام صورت و نیمه صورت (دهان و بینی پوشانده می شود) موجود هستند. جنس این ماسک ها از پلاستیک، سیلیکون و یا کائوچو است، که گاز اکسیژن تنفسی را از مخزن به شش ها منتقل می کند.

دستکش های ایمنی: دست ها را در برابر خطراتی چون برق گرفتگی، سوختگی، پارگی و … محافظت می کند. دستکش های ایمنی دارای کف چرم بوده و دارای انواع مختلف دستکش ضد حرارات، دستکش ضد اسید و دستکش ضد برش می باشد، که با توجه به شرایط مختلف از هر کدام در شرایط مخصوص استفاده می شود.

عینک ایمنی: عینک ایمنی از برخورد اجسام ریز با چشم جلوگیری می کند. این عینک باید انعطاف پذیر و دارای مقاومت بالایی و شیشه آن در برابر خراشیدگی مقاوم باشد. برخی از عینک های ایمنی قابلیت جذب اشعه فرابنفش را نیز دارا می باشند.

سیستم تنفس هوای فشرده: در صورت ورود افراد به مکان های بسته از این سیستم برای تنفس خود استفاده می کنند، این سیستم حاوی کمی هوای فشرده است.

تجهیزات آتش نشانی صنعتی

کوپلینگ آتش نشانی: کوپلینگ وظیفه اتصال شیلنگ های آتش نشانی را بر عهده دارد. جهت افزایش طول شیلنگ های آب پاش، از اتصال کوپلینگ به شیلنگ آب استفاده می شود.


شیر هیدرانت آتش نشانی: هیدرانت ها معمولاً در خیابان ها در کنار پیاده روها و یا مکان های پر رفت و آمد در سطح شهر به دو صورت زمینی و ایستاده (خشک یا تر) به رنگ قرمز ساخته می شوند. از آب موجود در هیدرانت ها می توان در زمان آتش سوزی بهره برد. برای باز و بسته کردن هیدرانت های موجود در سطح شهر از آچار آتش نشانی استفاده می شود.


شیلنگ های پیشرفته آتش نشانی: این نوع شلنگ ها از جنس لاستیک طبیعی بوده و دارای مقاومت بالا در شرایط گوناگون هستند.


گوی ضد حریق: وسیله ای گرد و توپ مانند است که در زمان حریق می توان آن را به داخل حریق پرتاب کرد و پس از چند ثانیه ماده اطفایی از آن خارج می شود و آتش مهار می گردد.


اسپرینکلر: اسپرینکلر یا آبفشان جزئی از سامانه پاششی سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی است که دارای انواع گوناگون می باشد، هر کدام از آبفشان ها به دماهای مختلف حساس بوده و در صورت رسیدن به دمای مشخص با الگوی خاصی شروع به پاشش آب می کنند.


جعبه آتش نشانی: یکی پرکاربردترین تجهیزات آتش نشانی ساختمان و بهترین وسیله برای اطفای حریق در ساختمان های اداری، مسکونی، انبارها و … جعبه های آتش نشانی هستند. متعلقات جعبه آتش نشانی شامل شیلنگ و قرقره آتش نشانی، شیر و کوپلینگ آتش نشانی و گاهی کپسول آتش نشانی می باشد. 


شلنگ آتش نشانی: شیلنگ آتش نشانی نیز یکی از اجزای مهم لوازم آتش نشانی است. شیلنگ آتشنشانی باید دارای کیفیت بالا و کارآمد با جنس مناسب و انعطاف پذیر باشد، تا در زمان عملیات اطفاء نترکد و سبب مختل شدن عملیات نگردد.


مانیتور آتش نشانی: وسیله ای برای پرتاب حجم بالای آب به طور ناگهانی، که توسط آتش نشانان انجام می گیرد. مانیتور آتش نشانی بر روی سه پایه مخصوص بر روی ماشین آتش نشانی سوار می شود.

انواع زیره کفش انواع زیره کفش

زیره هر کفش تاثیر زیادی در کیفیت و راحتی آن کفش دارد بنابراین برای خرید یک کفش خوب باید با خصوصیات و کاربرد انواع زیره کفش آشنا باشید. در این مقاله با انواع زیره کفش و ویژگی آنها آشنا خواهیم شد.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده هر کفش، زیره کفش است. زیره، بخش بیرونی کفش است که با سطح زمین در تماس است، از آسیب رسیدن به پاهای شما محافظت می‌کند و در عین حال موجب دوام بیشتر کفش می‌شود. طراحی برخی از زیره‌های کفش به قدری زیباست که خود دلیلی برای خرید آن کفش می‌شود. ممکن است با خود بگویید مگر زیره کفش‌ها چه تفاوتی با هم دارند؟ اما اشتباه نکنید. هر زیره کاربرد خاص خود را دارد و هنگام خرید کفش باید به کاربرد زیره آن کفش نیز دقت کنید تا از شکستگی و ترک خوردن زیره کفش پیشگیری کنید.

زیره کفش پی یو (PU) چیست؟ (زیره کفش پلی یورتان)

به نظر شما یک زیره کفش خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ دوام، راحتی یا قیمت مناسب؟ زیره کفش پیو (PU) تمام این ویژگی‌ها را دارد. کلمه پیو (PU) مخفف عبارت پلی یورتان (Poly Urethane) است و به طور خلاصه به زیره‌هایی گفته می‌شود که با ترکیب دو ماده پلی ال و ایزوسیانات ساخته می‌شوند. زیره‌های پیو بسیار سبک هستند و دوام بالایی دارند. بنابراین کفش‌هایی که از زیره پی یو بهره می‌برند، برای استفاده طولانی مدت بسیار مناسب هستند. زیره کفش پی یو انعطاف‌پذیر است، در سرما عایق حرارتی بوده و احتمال شکستگی نیز در این نوع زیره‌ها بسیار کم است (طبق استانداردهای جهانی، احتمال شکستن این زیره حدودا 10 درصد است). همچنین در برابر لغزش و رطوبت نیز مقاوم است.

زیره کفش پیو (PU) (زیره کفش پلی یورتان)

زیره کفش EVA

وارد یک فروشگاه کفش شوید و نگاهی به اطراف خود بیندازید. می‌توانید مطمئن باشید که بیش از 70 درصد کفش‌هایی که مشاهده می‌کنید با زیره کفش EVA ساخته شده است. زیره EVA کاربرد وسیعی در تولید انواع کفش دارد. کلمه EVA مخفف عبارت (Ethyl Vinyl Acetate) است و ویژگی آن این است که از مواد فوق‌العاده نرمی ساخته شده و قابلیت تحمل شوک‌ها و ضربه‌های شدید را دارد. پس نباید تعجب کنیم که برای ساخت اکثر کفش‌های ورزشی نیز از زیره EVA استفاده می‌شود.

 به دلیل نرمی فوق‌العاده زیره EVA معمولا آن را با لاستیک و تی پی یو (TPU) ترکیب می‌کنند تا در برابر حرارت مقاوم باشد و تغییر شکل ندهد. بنابراین اگر در ساخت زیره کفش  EVA از لاستیک و تی پی یو (TPU)  استفاده نشود، احتمال لیز خوردن کفش در سطوح لغزنده و مرطوب وجود دارد. توجه کنید که زیره EVA در کنار نرم بودن، بسیار سبک است و در ساخت کفش‌های راحتی نیز کاربرد دارد.

زیره کفش EVA

زیره کفش لاستیکی (Rubber)

اگر در بخش مشخصات کفش شما عبارت Rubber نوشته شده است، به این معناست که کفش شما از یک زیره لاستیکی بهره می‌برد.

زیره کفش رابر به هیچ وجه امکان شکسته شدن و سایش ندارد و همچنین اصطکاک بسیار بالایی دارد. زیره Rubber با وجود استحکام بالا، قدرت انعطاف پذیری بسیارخوبی هم دارد و همین ویژگی باعث می‌شود که در ساخت کفش‌های کوهنوردی از این نوع زیره‌ها استفاده شود.

ضمن اینکه در برابر نفوذ آب نیز مقاومت خوبی دارد.

زیره لاستیکی نسبت به زیره‌هایی که در بالا گفته شد کمی سنگین‌تر است.

البته برخی از افراد دوام و انعطاف‌پذیری این زیره را به وزن آن ترجیح می‌دهند اما شاید بهتر باشد در ساخت کفش‌های راحتی از این نوع زیره استفاده نشود.

کفشی که با زیره Rubber ساخته شده، ممکن است در هنگام حرکت بر روی سطوح صاف و صیقلی به دلیل اصطکاک لاستیک با سطح، تولید صدا کند که طبیعی است.

زیره کفش لاستیکی

زیره کفش تی پی یو (TPU)

اگر به مقاومت زیره کفش در برابر لغزش و سایش، اهمیت می‌دهید باید به سراغ زیره کفش کفش تی پی یو (TPU) بروید. زیره تی پی یو استحکام بالایی دارد و در عین حال انعطاف‌پذیر است.

همانطور که گفته شد، ویژگی بارز این نوع زیره این است که مقاومت بسیاربالایی در برابر سایش و لغزش دارد، عایق خوبی محسوب می‌شود و در برابر شکستن نیز مقاوم است. به همین دلیل معمولا برای ساخت کفش‌های ایمنی از این نوع زیره استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که زیره تی پی یو در حالت کلی شفاف و بدون رنگ است.

همین موضوع سبب می‌شود که طراحان کفش به راحتی این زیره را با رنگ موردنظر خود را تولید کنند و در نتیجه رنگ‌های متنوعی از این نوع زیره در بازار موجود است.

زیره کفش پی وی سی (PVC) 

احتمالا با شنیدن نام PVC، به یاد لوله‌های آب می‌افتید. ولی مواد PVC کاربردهای بسیار بیشتری دارند. زیره کفش پی وی سی (Poly Vinyl Chloride) یک عایق بسیار عالی برای انواع کفش‌ها محسوب می‌شود. زیره پی وی سی به راحتی قابلیت تبدیل شدن به شکل‌های مختلف را دارد. زیره کفش PVC به طور ذاتی سخت است و با اضافه کردن برخی مواد، کمی نرم‌تر می‌شود.  

وزن نسبتا سبک و قیمت مقرون به صرفه این زیره نیز باعث شده که طرح‌های متنوعی از زیره پی وی سی در بازار موجود باشد و بیشتر در ساخت کفش‌های ارزان قیمت و دمپایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از دیگر مزیت‌های زیره PVC این است که امکان سایش و شکستن ندارد.

زیره کفش پی وی سی (PVC)

زیره کفش ترمو (Termo)

اگر دنبال کفشی هستید که در برابر لغزش و سایش به شدت مقاوم باشد حتما کفش‌هایی را انتخاب کنید که با زیره ترمو ساخته شده‌اند.

زیره کفش ترمو (Termo) با کیفیت بالای خود به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی بر روی سطوح لغزنده نیز قدم بزنید. همچنین به دلیل اینکه این زیره عایق حرارتی می‌باشد، برای استفاده در فصل تابستان و زمستان مناسب است.

از دیگر مزایای این زیره این است که امکان شکستن ندارد و چگالی متوسطی دارد بنابراین وزن نسبتا سبکی دارد و برای پیاده‌روی‌ نیز مناسب است.

ید

بررسی انواع ماسک تنفسی، مناسب ترین انتخاب، تفاوت های سری N و FFP و انواع تقلبی بررسی انواع ماسک تنفسی، مناسب ترین انتخاب، تفاوت های سری N و FFP و انواع تقلبی

توضیحات نوشته ی جدید

بررسی انواع ماسک تنفسی، مناسب‌ترین انتخاب، تفاوت‌های سری N و FFP و انواع تقلبی

شناخت و انتخاب انواع ماسک
شناخت و انتخاب انواع ماسک

انتخاب ماسک با توجه به انواع اقسام مدل‌ها و تقلبی و اصل بودن کار مشکلی است، من خودم پس از مدت زیادی متوجه شدم چه ماسکی مناسب من است و به دلیل حساسیت به هوای تهران تمام 365 روز سال را در بیرون از خانه با ماسک رفت‌وآمد می‌کنم. اگر در اینترنت دنبال اطلاعاتی در مورد ماسک بگردید به انبوهی از اطلاعات غلط و نادرست کپی پیس شده نامربوط خواهید رسید اما در اینجا به‌طور خلاصه و مفید به اطلاعات درستی در این رابطه دست خواهید یافت.

نمونه ماسک ارجینال سری N99 شرکت نانوپاک
نمونه ماسک ارجینال سری N99 شرکت نانوپاک

درصورتی‌که ریش دارید ماسک زدن هیچ فایده ای برای شما ندارد چون ماسک باید به‌صورت بچسبد،‌ آقایان حتماً در صورت استفاده از ماسک صورت خود را همیشه کاملاً اصلاح‌کرده نگاه‌دارند.

همین اول خط بهتون بگم درصد بسیار زیادی از ماسک‌های موجود در بازار در حدود 80 درصد تقلبی و غیر استاندارد هستند و فقط در حد پارچه‌ای هستند که دور آن کش دوخته‌اند و به قیمت‌های بالا می‌فروشند. حداقل بجای خرید ماسک تقلبی یکی برای خودتان بدوزید! و پول خود دور نریزید. راهنمای دوخت در انتهای مطلب نیز آمده است.

تنها یک شرکت ایرانی بنام نانوپاک هست که ماسک N99)FFP3) و N95)FFP2) واقعی تولید می‌کند ولاغیر!

ماسک های تقلبی و غیر استاندارد را چگونه تشخیص دهیم؟

دوستان عزیز ماسک استاندارد باید در بسته بندی کارخانه ای درست و حسابی با نام و نشان آدرس آرم استاندارد و مجوزهای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باشد همچنین یک ماسک استاندارد اصلا نباید با چرخ خیاطی دوخته شده باشد و جای دوخت داشته باشد بلکه لبه های آن می بایست پرسی باشد.

نمونه ماسک های غیر استاندارد و تقلبی که بسیار گران فروخته می شود و چیزی بیشتر از یک پارچه چرخ شده نیست!
نمونه ماسک های غیر استاندارد و تقلبی که بسیار گران فروخته می شود و چیزی بیشتر از یک پارچه چرخ شده نیست!

طبقه‌بندی و حروف و اختصارات بکار رفته برای N99 N95 بر اساس استاندارد آمریکایی National Institute for Occupational Safety and Health و طبقه‌بندی FFP1 FFP2 FFP3 بر اساس استاندارد اروپایی European Committee for Standardization انجام می‌گیرد و می‌توان N99 را معادل FFP3 دانست و N95را معادل FFP2 دانست.

در انتهای متن راهنمای مفیدی برای انتخاب ماسک آمده است که شما را از سردرگمی نجات می‌دهد.

ماسک‌های تصفیه‌کننده هوا (Air Purifying Respirators) یا همان ماسک‌های حفاظت تنفسی به دو دسته ماسک‌های پرستاری یا جراحی و ماسک‌های تنفسی سری N99)FFP3) و N95)FFP2) تقسیم می‌شوند.

  • ماسک‌های پرستاری یا جراحی

این نوع ماسک‌ها از انتشار عفونت بین بیمار و پرسنل بهداشتی درمانی پیشگیری می‌کنند. و به طور معمول در شرایط عادی استفاده می‌شوند نه در مناطق با طغیان و شیوع بالای یک بیماری واگیر تنفسی. البته در هنگام شیوع بیماری جهت کنترل انتشار بیماری در افراد عادی نیز کاربرد دارد. این ماسک‌ها می‌بایست پس از یک‌بار استفاده باید دور انداخته شوند.

در مناطق با شیوع بالای بیماری و اپیدمی کادر درمان و کسانی که با آلودگی زیاد سروکار دارند می‌تواند از ماسک‌های N95بدون سوپاپ نیز استفاده کنند.

به دلیل اینکه ماسک‌های سوپاپ دار کمک می‌کند که هوای بازدم به راحتی از داخل ماسک خارج شود و ممکن است هوای بازدم شخص آلوده باشد برای محافظت در مقابل بیماری‌های تنفسی، شخص بیمار و کادر درمان نباید از ماسک‌های سوپاپ دار استفاده کنند ، چرا که هوای بازدم او ممکن است آلوده باشد و این آلودگی بدون فیلتراسیون از ماسک خارج می‌شود اما ماسک‌های بدون سوپاپ اجازه خروج هوای بازدم آزادانه را نمی‌دهند.

  • ماسک‌های تنفسی سری N99)FFP3) و N95)FFP2)

این ماسک‌ها برای طیف گسترده‌تری از نیازمندی‌ها قابل استفاده می‌باشند و می‌بایست به طور کامل روی صورت بچسبد و فرد را در برابر گرد و غبار، میست، فیوم، و بیو آئروسول محافظت می‌کند.

استانداردهای تعیین شده می‌گویند که هر ماسک چه مقدار می‌تواند ذرات بزرگ‌تر از 0/3 میکرون یا 300 نانومتر را فیلتر کند.

ماسک‌های N95 توانایی تصفیه 95% از آلاینده‌های موجود در هوا و ماسک‌های FFP2 توانایی تصفیه 94% از آلاینده‌های موجود در هوا را دارند. به همین صورت ماسک‌های N99 و FFP3 هر دو می‌توانند 99% از آلاینده‌های موجود در هوا را فیلتر کنند و قابلیت محافظت در برابر عوامل آلرژی زا ، دود سیگار ، بوی نامطبوع و ویروس‌ها و باکتری‌های بزرگ‌تر یا مساوی 300 نانومتر یا 0/3 میکرون را دارند.

ماسک‌های FFP3 و N99 از لحاظ کارایی یکسان هستند و هر دو می‌توانند 99% از آلاینده‌های بزرگ‌تر از 0/3 میکرون را فیلتر و تصفیه کنند.

لطفاً برای اطلاعات دقیق‌تر به جدول زیر نگاه کنید:

کلاس و دسته بندی ماسک ها براساس استاندارد آمریکایی
کلاس و دسته بندی ماسک ها براساس استاندارد آمریکایی

اکلاس و دسته بندی ماسک ها براساس استاندارد اروپایی
اکلاس و دسته بندی ماسک ها براساس استاندارد اروپایی

ماسک‌های سوپاپ دار به شما کمک می‌کند که هوای بازدم به راحتی از داخل ماسک خارج شود و داخل فضای ماسک گرما و بخار تولید نشود. برای محافظت در مقابل بیماری‌های تنفسی، شخص بیمار بهتر است که از ماسک‌های سوپاپ دار استفاده نکند، چرا که هوای بازدم او ممکن است آلوده باشد و این آلودگی بدون فیلتراسیون از ماسک خارج شود.

هیچ‌کدام از ماسک‌ها قابلیت شستشو ندارند ماسک یک کالای یک‌بارمصرف هست و مدت استفاده به میزان آلودگی و تعداد دفعاتی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. به‌صورت استاندارد 8 ساعت می‌توانید استفاده کنید ولی در صورت عدم استفاده مداوم و اضطرار تا یک هفته قابل استفاده هستند.

نشنیده بگیرید که در شرایطی که ماسک گیر نمیاد من خودم بیشتر از این‌ها از یک ماسک استفاده می‌کنم و همچنین شستشو هم انجام دادم!

سوپاپ روی ماسک به منظور تسهیل خروج هوای بازدمی از سوپاپ به جای کناره‌های ماسک می‌باشد. عموماً سوپاپ روی ماسک با فیلتر اشتباه گرفته می‌شود.

ماسک‌های سری N و FFP تصفیه‌کننده هوای تنفسی که در بالا به آن اشاره کردیم خود به دسته‌های ریزتری بر اساس کاربرد تقسیم می‌شوند :

1- ماسک‌های حذف کننده ذرات (Particulate Filtering Respirators)

ماسک‌های حفاظت در برابر گرد و غبار، جزء دیگر انواع ماسک تنفسی فیلتر دار هستند که از ورود گرد و غبار، فیوم‌ها و میست‌ها جلوگیری می‌کنند. در این ماسک‌ها از مواد فیبری و الیافی همچون کاغذ، نمد یا پارچه برای به دام اندازی آلاینده‌ها استفاده می‌کنند. فیلتر این ماسک‌ها بر اساس استاندارهای آمریکایی در سه گروه N، R و P طبقه‌بندی می‌شوند.

طبقه N، شامل ماسک‌هایی است که منحصراً برای استفاده در اتمسفرهایی با ذرات غیر روغنی،کاربرد دارد .( مانند همین N99و N95 تنفسی) طبقات R و P نیز ماسک‌هایی با فیلترهای مقاوم در برابر ذرات روغنی یا فیلترهای عایق روغن را شامل می‌گردند.

2- ماسک‌های حذف کننده گازها و بخارات (Vapor and Gas Removing Respirators)

ماسک‌های حفاظت در مقابل گازها و بخارات خاص، مانند گاز آمونیاک و بخار جیوه و گروه‌هایی از گازها و بخارات مانند گازهای اسیدی و بخارات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرند که خود به سه دسته تقسیم می‌شوند.

  • الف. ماسک‌های کارتریج دار شیمیایی (Chemical Cartridge Respirators) یا همان ماسک‌های فیلتر دار

این ماسک‌ها از نظر شکل ظاهری به دو نوع نیم صورت و تمام صورت طبقه‌بندی می‌شوند که نوع تمام صورت این ماسک‌ها برای حفاظت چشم‌ها در برابر مواد شیمیایی است که علاوه بر سیستم تنفسی بر روی چشم‌ها نیز اثرات تحریک کننده دارند.

  • ب. ماسک‌های گازی (Gas Masks). ماسک‌های کانیستر دار

کانیسترها مشابه کارتریج‌ها می‌باشند با این تفاوت که حجم ماده جاذب موجود در کانیسترها از کارتریج‌ها بیشتر و از نظر سایز بزرگ‌تر از آن‌ها است، بزرگ‌ترین تفاوت میان کانیسترها و کارتریج‌ها در این است که کانیستر معمولاً دارای دریچه استنشاقی هستند. فیلترهای موجود در کانیسترها و کارتریج‌های حذف کننده گازها و بخارات، بر اساس نوع گازهایی که قادر به جذب آن‌ها هستند، طبقه‌بندی می‌شوند

  • ج. ماسک‌های کاغذی یا نمدی پوشش داده با زغال فعال یا کربن اکتیو (Combinations Particulate Removing and Vapor and Gas Removing)

ماسک کربن اکتیو : ماسک کربنی یا کربن اکتیو بیشتر در صنعت فولاد استفاده می‌شود. ماسک کربن اکتیو دارای یک‌لایه کربن است که از شما در مقابل گازها و بخارهای سمی، فیوم‌ها و آلاینده‌های شیمیایی محافظت می‌کند.

3- ماسک‌های الکتریکی تصفیه‌کننده هوا (Powered Air – Purifying Respirators (PAPR))

این ماسک‌ها از یک دمنده الکتریکی (معمولاً از طریق باطری) برای عبور دادن هوای آلوده از داخل بخشی که باعث حذف آلاینده‌ها می‌شود و نیز کمک به استنشاق هوا از ورودی ماسک بهره می‌برند.

4- ماسک‌های نجات (Escape Masks)

نوعی خاص از انواع ماسک تنفسی وجود دارد، که در حین فرار (نه ورود یا بازگشت به محوطه آلوده) از هوایی با مخاطره آنی برای زندگی و سلامتی استفاده می‌شوند. این ماسک‌ها عموماً در مناطق با خطر بروز مسمومیت‌های تنفسی و کاهش اکسیژن در شرایط اضطراری مانند معادن (ماسک مونوکسید کربن) و یا در زمان‌های کوتاه همچون فرار از حریق (ماسک دود) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نتیجه‌گیری:‌ خب حالا ما چه ماسکی انتخاب کنیم؟
  • برای آلرژی‌های فصلی و جلوگیری از گرد و غبار:

ماسک N95 یا N99 سوپاپ دار یا هم‌رده آن بانام FFP2 یا FFP3سوپاپ دار

  • برای آلودگی شهرهایی مانند تهران:

ماسک N99 سوپاپ دار یا هم‌رده آن بانام یا FFP3سوپاپ دار

  • پرستاران و پزشکان و بیماران :

ماسک پرستاری یا جراحی یا ماسک N95 یا N99 بدون سوپاپ یا هم‌رده آن بانام FFP2 یا FFP3بدون سوپاپ

  • مردم عادی که بیمار نیستند:

ماسک پرستاری یا جراحی در محیط‌های عادی و ماسک N95 بدون سوپاپ یا هم‌رده آن بانام FFP2 بدون سوپاپ در محیط‌های بسیار آلوده و خیلی شلوغ

  • کارکنان و کارگران در محیط‌های صنعتی با غبارهای شیمیایی و صنعتی و سمی:

ماسک N99 سوپاپ دار یا هم‌رده آن بانام FFP3 سوپاپ دار و همچنین ماسک‌های ویژه مواد شیمیایی بارده‌بندی‌ها خاص که برای محیط‌های صنعتی ساخته‌شده است و رده‌بندی متفاوتی دارد.